Sa asud: Esileht

Prindi

On selgunud Valga keskväljaku ja linnaruumi arhitektuurivõistluse võitja

06.05.2015

On selgunud Valga keskväljaku ja linnaruumi arhitektuurivõistluse võitja

Valga keskväljaku ja linnaruumi arhitektuurivõistlusele esitatud tööde seast tunnistati parimaks ideekavand märgusõnaga „Tootem", mille autorid on Gianfranco Franchi, Chiara Tesi ja Rea Sepping Itaalia arhitektuuribüroost FRANCHI ASSOCIATI. Esimese preemia suurus on 6000 eurot. Kokku esitati arhitektuurivõistlusele 8 tööd, kõigi esitatud töödega saab tutvuda Valga Muuseumi galeriis kuni nädala lõpuni.

Eesti Arhitektide Liidu teatel on tegu kuuenda võistlusega „Eesti Vabariik 100" arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum" raames, mille tulemused on selgunud. Esimese kuue võistluse tulemusi tutvustav näitus avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumis 14.05 kell 15.00.

Võidutöö „Tootem" toob Valga vanalinna tagasi linnamelu ja samas väärtustab sealset hubast elukeskkonda," sõnas Valga linnapea Kalev Härk „Soovime idee kiiresti ellu viia ning sellest saab üks Valga linna parim kokkusaamise ja ajaveetmise koht."

Võidutöö võlus žüriid oma lihtsuse, selge idee ja kohatunnetusega. Puudub ambitsioon suurejoonelisusele, kuid väga hästi on tajutud olemasolevat ruumi ja linna vajadusi. Töö rõhutab kahe linna vahelist telge, kuid samas tõmbab ja aeglustab liikumise keskväljakule. Väärtustab ajaloolist keskkonda ja võtab selle kasutusse - üks väheseid töid, mis väärtustab ka ajaloolist postihoonet kui üht linna identiteedi kandjat, samuti säilitatakse Riia 9 hoone. Žürii hinnangul on tegemist kõige arenemisvõimelisema ideekavandiga - selgejooneline plats on aluseks, selle ümber saab protsess jätkuda ükshaaval maju korda tehes ja uute funktsioonidega elavdades. Antud ideekavandi teostamisel on suur võimalus, et tekib linnaruum, kuhu nii linnaelanik kui külaline tahaks aastaringselt tulla.

Peale võidutöö valis žürii välja veel kaks preemiasaajat. Teise preemia (4500 eurot) vääriliseks tunnistati töö märgusõnaga „Väikese Valga saladus" (autorid Kalle Komissarov ja Üla Koppel arhitektuuribüroost OÜ Komissarov Arhitektuur Tallinnast) ja kolmas preemia (3500 eurot) läks kavandile märgusõnaga „Walkyard" (autorid Miķelis Putrāms, Linda Krūmiņa ja Liena Šiliņa arhitektuuribüroost MADE arhitekti Riiast).

Ergutuspreemia (2000 eurot) pälvis kavand märgusõnaga „Lõpmatus", autorid Egon Metusala, Liis Uustal, Elo Liina Kaivo, Helen Rebane ja Vilve Enno arhitektuuribüroodest Metusala Arhitektid OÜ/Stuudio 2 Arhitektid OÜ/Nordfin OÜ.

Preemiad kogusummas 16 000 eurot maksab välja Valga Linnavalitsus.

Arhitektuurivõistlusega sooviti saada intiimset ja inimliku mõõtmega lahendust Valga linna 8 kvartalile ja seda läbivale planeeritavale teljele, mis ühendab kahte visuaalset ja sümboolset maamärki, Eesti poolel Jaani ja Läti poolel Lugaži Evangeelset Luterlikku kirikut. Uus ühendustelg koos seda ümbritseva intiimse platsiga oleks Valga linna keskuseks ja sümboolseks linna identiteedi kandjaks, sündmuste ning kohtumiste toimumise paigaks. Valga 8 kvartali avaliku ruumi lahendus on kavas välja ehitada EV 100 programmis hiljemalt aastaks 2020.

Arhitektuurivõistlus toimus „Eesti Vabariik 100" arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum" raames, mille eesmärk on riigi 100. sünnipäevaks taasaktiveerida Eesti suuremates keskustes olulised keskusepiirkonnad. Avaliku ruumi organiseerimise, atraktiivseks ja kogemuslikuks muutmisega luuakse inimestele võimalus ja põhjus seda ruumi rohkem kasutada.

„Eesti Vabariik 100" arhitektuurivõistlusi rahastab Riigikantselei ja korraldab Eesti Arhitektide Liit koostöös 14 kohaliku omavalitsusega. Järgmisena lõppeb Rakvere Pika tänava ja ümbritseva linnaruumi võistlus, mille tulemused avalikustatakse juuni keskel. „Hea avalik ruum" programmi esimese kuue arhitektuurivõistluse tulemusi tutvustav näitus avatakse 14. mail Tallinnas Eesti Arhitektuurimuuseumis.

 

Lisainfo:

  • Kalle Vellevoog, Eesti Arhitektide Liidu aseesimees, kalle@jvr.ee, tel 506 7586
  • Valga linnaarhitekt Jiri Tintera, jiri.tintera@valga.ee,tel 5683 1218

Kõik võistlustööd dropboxis.

 

Gallup

Kuhu satute vabal ajal oma kodulinnas kõige sagedamini?