Sa asud: Esileht

Prindi

Valga-Valka peegel - mini-kunstifestival Valgas

07.10.2017

Valga-Valka peegel - mini-kunstifestival Valgas

Piiri olemasolu või kadumise tõttu keskuskoha ja ääreala nimetuse vahel pendeldavaid linnu pole palju ning Eesti kontekstis on Valga ainukordne. Eesti Kunstiakadeemia urbanistika ja sisearhitektuuri magistrandid uurisid sügissemestri stuudioaines ajaloolise Walki linnaruumi kujunemist ja kahaneva linna elu kvaliteete.

Riigikordade muutumises on piirilinnastaatuses Valga elanike arv kord tõusnud, kord langenud - võrdluses ülejäänud Eesti linnadega on areng olnud mingitel perioodidel ülemäära intensiivne, millele on järgnenud omakorda depressioon. Kunstiakadeemia stuudio pühendub sellele, kuidas taoline rahvaarvu kõikumine ning tänase prognoosi järgi jätkuv kahanemine linnaruumiliselt väljendub. Miks on Valga vanalinn justkui bakteriaalse möllu tõttu nässu läinud suuhügieeni kurb näide, kui ometi peaks just see linnaosa olema väikelinna visiitkaardiks? Mis saab lagunevate majade materjalist? Kas linn on veel linn, kui ta metsa kasvanud on? Kuidas toimivad kapitalistlikud ettevõtluspraktikad linna prognoositava kahanemise kontekstis ning millised neist sõltuvad otseselt piirist ja erinevate rahvusriikide taustasüsteemidest? Ning kust jookseb piir valga- ja valkakate vahel igapäevaelu toimetusi silmas pidades?

Need on vaid mõned küsimused, millega kunstiakadeemia tudengid viimase kuu jooksul tegelenud on ning millega nad sel pühapäeval, 8. oktoobril, ka Valga-Valka avalikkuse ette astuvad. Vahetus linnaruumis leiab aset omalaadne mini-kunstifestival, kus näitamisele-kogemisele tuleb nendest teemadest viis erinevat peegeldust.

Juhendajad: Keiti Kljavin, Andra Aaloe

Täname: Jiri Tintera ja Valga Linnavalitsus, Tanel Rander, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kultuurkapital, SA Valga Isamaalise Kasvatuse Püsiekspositsiooni teemapark, Sineli kohvik

PROGRAMM pühapäeval, 8. oktoobril kell 11-15

 • "EKA GRUPI WALK3000"
  Investeerimisstrateegia, poliitilis-ideoloogiline lugemik, hüpoteetiline taristu-alane unistuste maastik, spekulatiivne ühetaolisuste väljanäitus Valga raudteejaamas, Jaama 12 / P kell 11-15.
  Meie uurime seda, kuidas EKA GRUPP - väljamõeldud rahvusvaheline linnaarenduse-alane konsultatsioonibüroo, mis sooviks luua häid tingimusi nii investoritele kui kogukonnale - tegeleb meile antud uurimusteema "Piir kui aktiivne tegur linnaruumis ning selle funktsioonid, praktikad ja majanduslikud väljendused eile, täna ja homme" käsitlemisega.
 • "Kvaliteetide loend"
  Installatsioon aadressil Vabaduse 17a / P kell 11-15.
  Valga elanike arv on aastaid kahanenud ning seetõttu on tänane linnakude üpris auklik - hooned on tühjad ja lagunevad. Kuidas saaks lagunemist majanduslikuks jõuks pöörata? Kas Valgast võiks saada Eesti vanamaterjali pealinn? "Kvaliteetide loend" uurib Vabaduse 17a varemete näitel, mis on vana maja tellise ja mördi rahaline väärtus, kui lisaks füüsilisele materjalile arvesse võtta ka muid väärtustussüsteeme.
 • "Valga hingeõhk"
  Koomiksikampaania Valga vanalinnas. Püsivalt.
  Satiiriline koomiks "Valga hingeõhk" räägib metafoore kasutades puudulikust suuhügieenist ja selle võimalikest tagajärgedest. Loo eesmärk on tutvustada arhitektuuripärandi säilitamisest tulenevat erinevate osapoolte vahelist konflikti ja selle põhiargumente.
 • "Jäätis/Saldējums"
  Sekkumine Valga-Valka Sõpruse tänava piiripunktis / P kell 11-15.
  "Kus mujal võiksime seista üks jalg ühes riigis, "jäätis" vasakus käes, ning teine jalg teises riigis, "saldējums" paremas käes?" (valgalv.ee)
  Üks linn, kaks (või enam) keelt. "Jäätis/Saldējums" on avalik platvorm linnasõnastiku ellu kutsumiseks läbi sekkumise ja osaluse Valga-Valka piiriületusel. Linnakodanikke mõlemalt poolt piiri kutsutakse jagama kaksiklinnas levinud igapäevaseid sõnu ning neid avalikus ruumis nähtavaks tegema. Läbi sellise tegevuse üritame hägustada keelebarjäärist tingitud piiri, mis on täna üks selgemaid eraldajaid Valga ja Valka vahel.
 • "Tagasi tulevikku"
  Interaktiivne installatsioon aadressil Kesk 18 (avatud nii laupäeval kui pühapäeval, 7. ja 8. okt kell 11-15)
  Kõik teised linnad muutuvad nõnda kiiresti ning ka Valga tahab areneda, hoolimata sellest, et rahvaarvu kahanemine seab sellele ette teatavad piirid. Meie tegeleme kohalike elanike tulevikulootuste ja kohalike rahvaesindajate visioonide reflekteerimisega, vaatame, mil määral ja kas nad ühtivad, et uurida, kas looduse kaasabil võiks Valgast saada linnaliste kvaliteetide ümbermõttestamise lipulaev?

 

 

 

Lisainfo:
Andra Aaloe
Tel. +372 642 0071
E-post: arhitektuur@artun.ee

Eesti Kunstiakadeemia

 

 

Gallup

Kuhu satute vabal ajal oma kodulinnas kõige sagedamini?