Sa asud: Esileht

Prindi

Valgas alustati uue keskväljaku ja Valga-Valka vahelise jalakäijate promenaadi ehitust

05.10.2017

Valgas alustati uue keskväljaku ja Valga-Valka vahelise jalakäijate promenaadi ehitust

Täna algasid Valgas EV100 projekti „Hea avalik ruum" raames kavandatud uue linnakeskuse ehitustööd, mille käigus luuakse Valga ajaloolisse vanalinna uus keskväljak, alustatakse Valga ja Valka kesklinnu ühendava jalakäijate promenaadi esimese osa rajamisega ning korrastatakse Riia tänavat. Valga vanalinna keskväljak on plaanis valmis saada Valga linna sünnipäevaks 11. juuniks 2018. Järgmisel aastal alustatakse ülejäänud osa ehitamist Valga-Valka jalakäijate promenaadist ja Eesti-Läti piirile luuakse uus park.

Täna toimus Valga uue keskväljaku esinduslikuks linnaruumiks ehitamise alguse tähistamine.  Vaata pildigaleriid siin.
Valga uue linnakeskuse animatsioon.

„Valga vanalinna keskväljak saab järgmiseks suveks linna uueks tuiksooneks. Mahajäetud nurgatagune muutub hubaseks ja esinduslikuks kvartaliks, kuhu saab tulla külastama väikeärisid, kuulama kontserte, lapsega mängima või lihtsalt jalutama," kinnitas Valga linnapea Kalev Härk täna toimunud nurgakivi asetamise tseremoonial. „Sellega teeb Valga linn jõulisi samme linnasüdame taaselustamiseks, mis on oluline elanikkonna kahanemisega kaasnevate probleemide leevendamiseks. Projektiga muudetakse Valga kesklinn nii ettevõtjatele kui elanikele atraktiivsemaks, mitmetes ettevõtjates on juba tekkinud huvi ümberkaudsete kinnistute arendamiseks."

EV100 „Hea avalik ruum" programmijuht Kalle Vellevoog märkis, et Valga puhul on tegemist juba kolmanda EV100 Hea Avalik Ruum programmis osalenud linnaga, mille keskosa uuendamine on jõudnud ehituse järku. Valga projekti teeb eriliseks selle rahvusvaheline iseloom. Nimelt ühendab Valga keskosa uus lahendus ühtseks tervikuks Valga ja Valka linnasüdamed, sidudes ühe jalakäigupromenaadiga kahe riigi kaks linna. Rahvusvaheline on ka arhitektuurivõistluse võitnud arhitektide seltskond - itaalia arhitektid koostöös eesti kolleegidega.

Ehitustöödeks on ühendatud kaks erinevat projekti, mille käigus valmivad linna keskväljak, vabaõhuüritusi teenindav avalik hoone ning renoveeritakse Riia tänav. Samuti on plaanis renoveerida väljakuga piirnev Riia tänav ja osa Raja tänavast. Ehitustöid teostab Lemminkäinen Eesti AS.

Valga vanalinna keskväljaku rajamise projekti kogumaksumuseks on 2,13 miljonit eurot, mida toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi „Piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmete" abil 1,5 miljoni euroga ning 0,63 miljonit eurot on Valga linna omaosalus. Valga-Valka jalakäijate promenaadi ja Eesti-Läti piiril oleva pargi rajamist toetatakse Eesti-Läti programmist kolme miljoni euroga ja kaksiklinna Valga-Valka eelarvest poole miljoni euroga.

Valga linnakeskuse rekonstrueerimisele andis tõuke EV100 arhitektuuriprogramm "Hea avalik ruum", mille raames korraldati ala parima lahenduse leidmiseks avalik arhitektuurikonkurss. Selle võitis ideekavand märgusõnaga „Tootem", mille autorid on Gianfranco Franchi, Chiara Tesi ja Rea Sepping Itaalia arhitektuuribüroost FRANCHI ASSOCIATI.

EV100 arhitektuuriprogrammi «Hea avalik ruum» eesmärk on uuendada Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks 15 Eesti linna ja asula keskosad. Vaata ka www.ev100.ee/et/ev100-arhitektuuriprogramm.

Lisainfo:

Kalev Härk, Valga linnapea
502 7786; kalev.hark@valgalv.ee

Kalle Vellevoog
EAL, žürii liige, EV100 "Hea avalik ruum" programmijuht
kalle@jvr.ee; 506 7586

Toomas Kiho, EV100 juhtrühma esimees
E-post: toomas@ev100.ee

 

Gallup

Kuhu satute vabal ajal oma kodulinnas kõige sagedamini?