Sa asud: Esileht

Prindi

Valgas avati hauakivi Johannes Mandrele

22.06.2017

Valgas avati hauakivi Johannes Mandrele

Eile möödus 77 aastat Tallinnas Raua tänaval toimunud lahingust Sidepataljoni ajateenijate ja punaarmee vahel. Staabi- ja sidepataljon korraldas Valgas Tartu tänava kalmistul piduliku mälestustseremoonia ning paigaldas lahingus langenud sidepataljoni reamees Johannes Mandrele Kaitseväe hauakivi.

Mälestustseremoonial seisis auvalves staabi- ja sidepataljon ning hingepalve pidas vanemkaplan major Aivar Sarapik. Hauakivi avas staabi- ja sidepataljoni ülem kolonelleitnant René Innos, kes andis ülevaate 1940. aasta juunis aset leidnud lahingut. Kaitsetahtest ja oluliste väärtuste hoidmisest kõneles mälestushetkel linnapea Kalev Härk ning asetas valgalaste nimel langenu hauale mälestuspärja.

Lahingu aastapäeval toimunud sündmusest võtsid osa Valga maavalitsuse, linnavalitsuse, kaitseliidu ning isamaalise kasvatuse püsiekspositsiooni ja muuseumi esindajad. Kohale olid tulnud ka hukkunu sugulased ja teised huvilised.

Hauakivi püstitamise eestvedajaks oli staabi- ja sidepataljoni kaplan leitnant Peeter Paenurm, kelle sõnul tasuti Johannes Mandre hauakivi avamisega auvõlg meeste ees, kes juhindusid neil segastel aegadel oma sõdurivandest ja kaitsesid relvaga Eesti au.

Johannes Mandre sündis 27.06.1918 Valgas. Lühikeseks jäänud ajateenistust alustas ta Tallinnas sidepataljonis 2. oktoobril 1939. aastal teenides 1. sidekompaniis, alates 1. juunist 1940 aga 3. sidekompaniis telegraafi rühmas. Seoses punaarmee lisavägede toomisega Eestisse juunis 1940 tõsteti sidepataljon oma kasarmutest välja ja paigutati Tallinna 21. Algkooli majja Raua tänaval, kus 21. juuni hilisõhtul langes ka reamees Mandre.

Raua tänava lahing oli ainus lahing II maailmasõja jooksul, millest eesti mehed võtsid osa Eesti Kaitseväe mundris ja lipu all. Seoses Raua tänava lahinguga ei saa me ka öelda, et andsime 1940. aastal oma iseseisvuse ära ilma ühegi pauguta.
Üks kahest tänaseni elus olevast Raua tänava lahingus osalenud veteranist - Eduard Meemann, 98 - elab Valgas.

Vaata rohkem pilte

Hele Heletäht
Valga Linnavalitsuse avalike suhete spetsialist
7669902; 5347 2255

Gallup

Kuhu satute vabal ajal oma kodulinnas kõige sagedamini?