Sa asud: Esileht

Prindi

Valga raudteejaamas avatakse suurejoonelise lavastusega Läti 100 ürituste sari

24.05.2017

Valga raudteejaamas avatakse suurejoonelise lavastusega Läti 100 ürituste sari

Pühapäeval, 28. mail saab Valga jaamas näha muusikalist lavastust "Tähed Valka kohal. 1917" (Zvaigznes pār Valku 1917). Lavastaja Jānis Siliņš on loonud ajaloolise muusikalis-tantsulise vaatemängu sellest, kuidas vaba Lätimaa täht Valka kohale tõusis. See "Latvija 100" programmi osaks olev lavastus on omakorda avalöök Läti Ajutise Rahvusnõukogu 100. aastapäeva üritustele, mis lõpevad 2. detsembril kõrgetasemelise rahvusvahelise konverentsiga ning mälestustahvli ja näituse avamisega Valkas-Valgas.

Helilooja Mārtiņš Brauns on lavastuse tarvis loonud kompositsiooni "Latvijā", mis põhineb Jānis Akuratersi luulel. Lavastuses löövad kaasa lauljad Ieva Sutugova ja Daumants Kalniņš, Läti kultuuriakadeemia segakoor Sōla dirigendi Kaspars Ādamsonsi juhtimisel, Valka muusikalised ühendused ja instrumentaalansamblid. Lisaks annab oma panuse 300 lauljat ja tantsijat projektist "Läti sajanda sünnipäeva ekspress" (Latvijas ekspresis simtgadei), kes kolm päeva kestva ja kaheteistkümnest kontserdist koosneva kogu Lätit hõlmava ringreisi lõpetavad Valga jaamas.

Oma loomingulisel viisi tuletab lavastus meelde Põhja-Läti ja eriti Valka tähendust Läti riigi sünniloos. Esimese maailmasõja ajal, mil Valkasse saabusid sõjapõgenikud, sai linnast lätlaste vaimne ja majanduslik keskus. "Valka tähendust sel ajal tuleb aina meeles pidada, kui jutuks on Läti saamislugu. Tähtsate rahvuslike ideede elluviimisel lõi kaasa mitte ainult Riiast saabunud intelligents, vaid ka kohalik rahvas," rõhutas kirjanik Ādolfs Erss oma raamatus "Vidzeme vabadusvõitluses" (Vidzeme brīvības cīņās).

Tantsustuudio Dzirnas liikmed koreograaf Agris Daņiļēvičsi juhtimisel loovad erilise liikumismustri ja Läti kultuuriakadeemia üliõpilased - tulevased nukuteatri näitlejad - võtavad teatraalsete giidide rolli. Valmiera teatri näitleja Kārlis Neimanis kehastub kirjanik Kārlis Skalbeks, et tunnetada suurmehe mõttemaailma. Lavastuskunstnik Didzis Jaunzems on viiest mängupaigast igale loonud oma visuaalse aktsendi. Etenduse produtsent on Asnate Siliņa.

Ajaloolise muusikalis-tantsulise lavastuse "Tähed Valka kohal. 1917" korraldab Valka kihelkonnaduuma koostöös Läti kultuuriministeeriumi juures tegutseva riigi 100. sünnipäeva ürituste koordineerimise bürooga, transpordiministeeriumi, dirigendi Ints Teterovskise, Valga linnavalitsuse ja Läti kultuuriakadeemiaga.

Kahetunnine etendus "Tähed Valka kohal. 2017" toimub pühapäeval, 28. mail algusega kell 19 Valga jaamas. Oodatud on kõik huvilised, sissepääs on vaba.

Rohkem infot "Latvija 100" kohta aadressil www.lv100.lv

Linda Pastare
"Latvija 100" büroo avalike suhete spetsialist Kultuuriministeerium

 

Gallup

Kuhu satute vabal ajal oma kodulinnas kõige sagedamini?