Sa asud: Esileht

Prindi

Emakeelepäevale pühendatud raadioetteütlus Valga põhikoolis

14.03.2017

Emakeelepäevale pühendatud raadioetteütlus Valga põhikoolis

Valga põhikoolis tähistati emakeelepäeva Hans Einerit tutvustava ülekoolilise etteütluse kirjutamisega. Temaatilise etteütluse kirjutamine on üks tegevus liikumaks nime muutmise suunas.

Etteütluse teksti aluseks oli Anujelisa Lehtmetsa koostatud raamat „Hans Einer (1856-1927). Koolile pühendatud elu".

Hans Einer sündis Valgamaal. Kodus õpetasid ema Leena ja õde Mari talle lugemist. Hans õppis Uniküla ja Sangaste koolis väga usinasti.  Õpetajaks õppis ta Valkas Cimze Seminaris. Lätlane Janis Cimze õpetas oma koolis väga paljusid kooliõpetajaid ja heliloojaidki. 1880. aastal avati Valgas esimene eestikeelne kool ja Hans Einer töötas selle kooli juhatajana. Selles koolis oli palju kauneid traditsioone: ühised kevadised jalutuskäigud Koiva jõe äärde, pidulikud jõulupeod ja kooli lõpupäevad.

24. veebruaril 1902. aastal asutati Valgas Hans Eineri poolt Säde Selts, millel on Eesti riigi ja Valga linna kultuurielus olnud väga oluline koht.  Hans Einer osales ka Eesti Kirjameeste Seltsi tegevuses, lüües kaasa eesti keele uurimisel ja korraldamisel ning uue kirjaviisi propageerimisel.

Hans Einer kuulus põlvkonda, kelle astumine avalikku ellu langes aega, mil rahvuslus oli Eestis muutumas valdavaks ideoloogiaks.

 

Hannely Luik-Stogov
Valga põhikooli direktor

 

Gallup

Kuhu satute vabal ajal oma kodulinnas kõige sagedamini?