Sa asud: Esileht

Prindi

Pärimuskultuuri pidu "Eesti pulm" toimub Valgas

01.03.2017

20. augustil toimub Valgas Säde pargis avalik pulm, mis viiakse läbi tuginedes 19. sajandi eesti pulmatraditsioonidele. Selleks otsitakse sobivat pruutpaari kuni 9. märtsini. Publiku ette tuuakse muidu üsna privaatne hetk ühe Valgamaa noorpaari elus ning tutvustatakse osalejatele pulmatraditsioone lähtudes Vana-Võrumaa piirkonna kommetest.

Tegemist on pärimuspeoga, kus kohtuvad käsitöömeistrid ja maheda talukauba müüjad, linnaelanikud ja külalised, noored ja vanad. Peol saab nautida vahvate muusikute ja rahvatantsijate koostöös valmivat pulmakava. Meeleolu loovad Mäeotsa kapell, Rõõmu koor, Koidu Tähed, Отава ё ja teised kollektiivid.

„Oluline osaks pulma ettevalmistamisel ja läbi viimisel on viimisel pärimuse kogumine. Seetõttu kutsume kõiki üles pulmapärimust talletama ja edastama. Kui Sinu perekonnas või tutvusringkonnas on keegi, kes võiks vanemate jutustuste põhjal teada traditsioonilisi 19. saj maarahva pulmakombeid (Hargla kihelkonnas), omada esemeid või fotosid, võta palun meiega ühendust, et saaksime kaasa aidata pulmapärimuse kogumisele," selgitas Valga Muuseumi varahoidja-programmijuht Marju Rebane.

Valga muuseumi haridus- ja projektijuht Merili Madissoo sõnul otsitakse sobivat pruutpaari kuni 9. märtsini. „Vahvate ja julgete soovijatega viime läbi kohtumised ning vestluse, mille alusel valib korraldusmeeskond välja ühe paari. Pruutpaariga koos valmistame ette ka perekonnad: kaasates spetsialiste korraldab Valga Muuseum õnneliku paari lähisugulastele infopäevad ja koolituse oma ruumides, eesmärgiga tõsta perekondade teadmisi ning valmisolekut suurürituse jaoks ja aidata muuta isiklik ning üsnagi privaatne sündmus väärikaks ja rõõmsaks," lisas Madissoo.

Programmijuht Marju Rebane lubas: „Kindlasti on ka sel aastal avatud lasteala, kus perede kõige pisemad saavad mängida, meisterdada ja loomi paitada. Toimuvad vankrisõidud ümber Säde pargi ala ning lisaks lastele saavad ka täiskasvanud osaleda erinevates põnevates töötubades. Samuti ootame ka sellel aastal kõiki eheda käsitöö meistreid ja talukauba müüjaid end aegsasti peole registreerima! Kõikidelt kauplejatelt ootame panust, esemelist annetust, veimevaka täitmiseks"

Valgamaa Pärimuskultuuri pidu toimub 2017. aastal kolmandat korda keskenduses igal aastal erinevale pärimuslikule teemale. Pidu korraldab Valga Muuseum koostöös Valga Linnavalitsusega.

Lisainfo: Marju Rebane, Valga Muuseumi varahoidja-programmijuht, tel 766 8864; 5590 0379

Hele Heletäht
Valga Linnavalitsuse avalike suhete spetsialist
766 9902; 5347 2255

 

 

Gallup

Kuhu satute vabal ajal oma kodulinnas kõige sagedamini?