Sa asud: Esileht    Nädal Valgas

Prindi

10. mai kell 16 Serbia autori Adam Randželovitši raamatu "Lühimärkmeid laostumisest" esitlus

09.05.2017

Kolmapäev, 10. mai kell 16 esitletakse Valga muuseumis noore Serbia autori Adam Randželovitši raamatut "Lühimärkmeid laostumisest".

Kirjastuskorporatsioon; paranoia publishing group ltd. on esitlemas oma kolmekümnendat toodet. Raamatut "Lühimärkmeid laostumisest" / "Эксперименты по разложению" tutvustatakse nii Eestis, Soomes kui Venemaal, kokku toimub esitlus kuues linnas - Peterburis, Helsingis, Valgas, Riias, Tartus ja Tallinnas.

Adam Randželovitši raamatut "Lühimärkmeid laostumisest" tutvustab raamatu toimetaja Jaak Tomberg järgmiselt:

Noore serbia kirjaniku tekstikogu põimib omanäolises ühendvormis sürrealistlikku mängulisust ning vahedat enese- ja ühiskonnakriitikat. Ühtaegu nii naljakas kui mõtlemapanev materjal, milles toorust ja väljaütlemisjulgust kannab otsinguliselt eksperimentaalne meetod: nagu ekspi puhul alati, tekitab ka siin rikastavat tunnetuslikku peapööritust otsustamatus, kas lõpptulemuseni on jõutud spontaanse kirjutuse või hoolika planeerimise tulemusena. Lugedes hakkavad varasemad tekstid jõuliselt hilisemates kaasa heiastuma ning koondtulemuseks on teos, mis kannab Danil Harmsi vaimu, olemata sugugi epigoonlik. Sisekaemuslikkuses on "Lühimärkmeid laostumisest" omalaadne 21. sajandi kunstniku noorpõlveportree.

Adam Randželovitš on sündinud 1994. aastal Moskvas, elab Belgradis, õpib sealses teatriakadeemias dramaturgiat ja töötab Center za Kulturnu Dekontaminaciju's . Ta on Serbias avaldanud raamatu Stolica Za Gadjenje (Utopia; Belgrad, 2014) ning mitmeid lühilugusid ja lühinäidendeid erinevates vene kirjandusajakirjades (peamiselt Moskva Опустошитель). Serbias on avaldatud ka tema tõlkeraamatud - Velimir Hlebnikovi Ka (Utopia, 2013) ja Richard Brautigani kogutud luuletused (Utopia, 2016). Randželovitš on koostanud jugoslaavia radikaalse avangardi 1921-1926 antoloogia. Ta on Raiffeisen bank'i and HUB galerii noore kunstniku auhinna finalist (2014). Ta on võitnud auhindu oma lühifilmidega ja organiseerinud Belgradis festivali The Unforeseen Experimental Film Festival (2016).

Raamatu avaldanud; paranoia publishing group ltd. on rahvusvaheline kirjastuskompanii, mille nimi tuleb soome-ugri sõnadest „para" (ülim) ja „noid" (varitseja). Nime puhul tekkiv tähendusnihe on iseloomulik kirjastuse agendale, mille fookus on innovatsioon: eksperimentaalne ja mitteloominguline kirjandus, bibliomorfid, mitmikud ja tekstipõhine kunst. Oma klientidele pakutakse hoolikalt valitud tekstuaalseid operatsioone, nagu: kõige psühhootilisemad transborder dataflow'd, pöördumatult immanentsi ületavad deterritorialisatsioonid, metatähenduste breakbeat ning hallutsineerivad psühhogeograafiad. Need on statistiliselt kõige ebanormaalsemad tekstid kaasaja kirjastusturul. Kirjastuse ;paranoia eesmärk on vastutustundlik tegevus, tarbija rahulolu ja reaalsuse hävitamine.

 

 

Gallup

Kuhu satute vabal ajal oma kodulinnas kõige sagedamini?