Sa asud: Esileht    Linnakodanikule    Sündmused Valgas 2017    Nelja Kiriku Muusikafestival

Prindi

Nelja Kiriku Muusikafestival

8.- 28. juulil saavad muusikahuvilised festivali ajal nautida head kirikumuusikat kaksiklinna neljas suuremas kirikus - Valga kolmes ja Valka ühes kirikus.

 • 8. juulil kell 18 Valga Jaani kirikus Ladegasti oreli 150. aastapäeva kontsert "Pidulik barokk", orelil Marju Riisikamp. Tasuta
 • 9. juuli kell 19 Valga Jaani kirikus ''Ojakäär ja sõbrad''. Esinevad Liisi Koikson ja Raivo Tafenau Band. Pilet 7/5 eurot
 • 12. juuli kell 20 Valga Jaani kirikus ansambel The Ilves Sisters. Pilet 18 €, sooduspilet 16 €, lapsed 7-15 a. 12 € ja enne kontserti kohapeal 20 € ilma soodustuseta. Piletid müügil Piletilevis ja onlinepilet.ee
 • 15. juuli kell 17 Valga Apostliku Õigeusu Issidori kirikus noorte segakoor Daugava. Dirigent Jevgeni Ustinskov. Pilet 4/5 eurot
 • 18. juuli kell 19 Lugaži kirikus Valkas Kristina Kriit (viiul), Atlan Karp (bariton), Tiia Tenno (orel). Pilet 4/5 eurot
 • 21. juuli kell 19 Valga Rooma-Katoliku Pühavaimu kirikus Saksofonikvartett SaxEst. Pilet 4/5 eurot
 • 27. juuli kell 19 Valga Jaani kirikus „Muusika ja aja lood". Jarek Kasar. Kavas valik omaloomingut. Pilet 4/5 eurot
 • 28. juuli kell 18 Valga Jaani kirikus ansambel Servimus Dominum "Üks kindel linn ja varjupaik" pühendatud juubelile "Reformatsioon 500". Tasuta.

Peale kontserte toimuvad kirikuid tutvustavad ekskursioonid, kus tutvustatakse kiriku ajalugu, arhitektuuri ja traditsioone. Ekskursiooni juhib teoloogist giid Karin Varblane.

 • 8. juulil Valga Jaani kirikus;
 • 15. juulil Valga Apostliku Õigeusu Issidori kirikus;
 • 21. juulil Valga Rooma-Katoliku Pühavaimu kirikus.

Kavast täpsemalt

Laupäev, 8. juulil kl 18 Valga Jaani kirikus Ladegasti oreli 150. aastapäeva kontsert "Pidulik barokk"
Organist Marju Riisikamp
Kavas heliloojate Girolamo Frescobaldi, Nicolas de Grigny, Georg Friedrich Händel, Johann Sebastian Bach teosed.
Orel on ehitatud XIX sajandi tuntud oreliehitaja Friedrich Ladegasti poolt 1867 aastal Weissenfeslsis. Kõla poolest see on hilisbarokk vararomantiline kahe manuaaliga, pedaaliga ja 21 registriga pill. Oreli tellijateks olid J. Cimze ja kreisiarst dr Ulmann. Orel on kokku pandud juulis 1867. aastal. 4. augustil ehk 17. augustil uue kalendri järgi antud üle kiriku eestseisusele ja Valga linna raele ning pühitsetud 6. augustil ehk 19. augustil uue kalendri järgi 1867. aastal. Valga Jaani kiriku orel on unikaalselt säilinud algsel kujul kaunikõlaline pill ja kuulub õigustatult Euroopa 200 parima oreli hulka.
Kontserdil musitseerib sellel ainulaadsel pillil Eesti üks kaasaja tunnustatumaid organiste Marju Riisikamp. Ta on ennast täiendanud oreli ja klavessiini alal Leedus, Venemaal, Hollandis, Saksamaal, Šveitsis, Itaalias, Luxemburgis ja Inglismaal. Tema õpetajateks on olnud Virve Lippus, Hugo Lepnurm, Taivo Niitvägi, Christopher Stembridge, Luigi Ferdinando Tagliavini, Pieter van Dijk, Marieke Spaans ja Edoardo Bellotti. Ta on osalenud paljude eesti vanamuusikaansamblite töös, esitanud continuo partiid Riia ooperis Händeli Alcina etendustel. Arvukad esinemised nii solisti kui ka ansamblistina on teda viinud Soome, Rootsi, Venemaale, Leetu, Lätti, Saksamaale, Taani, Itaaliasse, Luxemburgi ja Inglismaale. Ta on andnud välja kaks CDd: "Espressione" ja "Renaissance organ music from England and Italy".
Tasuta.

Pühapäev, 9. juuli kl 19 Valga Jaani kirikus ''Ojakäär ja sõbrad''
Liisi Koikson ja Raivo Tafenau Band
Kontserdil tuleb esitamisele Eesti jazzi suurkuju Valter Ojakääru ja tema sõprade Raimond Valgre, Uno Naissoo, Aarne Oidi jt aegumatud ja eestlaste südameisse läinud igihaljad laulud.
Pilet 7/5 eurot

Kolmapäev, 12. juuli kl 20 Valga Jaani kirikus Ansambel The Ilves Sisters uue kavaga „Cherbourgi vihmavarjud" - maailmakuulsad menulaulud muusikalidest ja filmidest.
The Ilves Sisters koosneb viiest säravast ning andekast õest, kes on muusikueluga alustanud juba lapsepõlves ning klassikamaailmas kõrgelt hinnatud.
Kontserdil saab õdede esituses kuulda tuntud palu muusikalidest „Grease", „Evita", „Ooperifantoom", „Helisev muusika", „Lauldes vihmas", „Cherbourgi vihmavarjud" ning Abba loomingul põhinevast muusikalist „Mamma Mia!". Teiste seas tulevad esitusele laulud „Singing in the Rain", „The Sound of Music", „Don't Cry for Me Argentina" ja „Summer Nights". Laulud kõlavad nii eesti kui ka inglise keeles.
Pilet 12-19 eurot müügil Piletilevis.

Laupäev, 15. juuli kl 17 Valga Apostliku Õigeusu Issidori kirik Noorte segakoor Daugava (Läti). Dirigent Jevgeni Ustinskov.
Koor on üks Läti tuntumatest kollektiividest, mis oli loodud 1956. aastal Stanislav Brok´i poolt. Aastast 1996 kollektiivi juhib dirigent Evgeni Ustinskov. Koori moodustavad noored lauljad vanuses 17-40 aastat. Kollektiivil on aktiivne loominguline ja kontserttegevus, esinedes sellistes riikides nagu Venemaa, Leedu, Eesti, Ukraina, Prantsusmaa, Ungari, Saksamaa, Poola, Austria, Holland, Hispaania ja Suurbritannia. Koori repertuaar on mitmekülgne - alates renessansist lõpetades XXI sajandi modernismiga. Tähtis koht repertuaaris kuulub rahvalikule ja vaimulikule muusikale. Daugava teeb aktiivselt koostööd solistide, orkestrite ja erinevate instrumentaalkollektiividega. Viimasel ajal on koor osalenud järgmistel konkurssidel ja festivalidel: I Rahvusvaheline puhkpillimuusika festival „Silver Bells" (I preemia, Läti, 2000), IV Rahvusvaheline koorimuusika konkurss (Grand Prix, Leedu, 2000), Rahvusvaheline koorimuusika konkurss (I preemia ja spetsiaalne preemia, Leedu, 2001), X Rahvusvaheline vaimuliku koorimuusika festival (Grand Prix, Valgevene, 2002), VII Rahvusvaheline noorte kooride festival (I preemia cum laude, Holland, 2004), E. Darzinja nim kooride konkurss (spetsiaalne preemia, Läti, 2005), VI Rahvusvaheline kooride konkurss (III preemia, Saksamaa, 2006), 61. rahvusvaheline festival (I preemia, Suurbritannia, 2007), 26. Rahvusvaheline Muusikafestival (IV preemia, Hispaania 2008), festival INTERFOLK (I preemia, Peterburi, 2015), Ülemaailmsed Koorimängud (kuldne ja hõbemedal, Sotši, 2016) jpt.
Pilet 4/5 eurot

Teisipäev, 18. juuli kl 19 Lugaži kirik Valkas Kristina Kriit (viiul), Atlan Karp (bariton), Tiia Tenno (orel).
Kristina Kriit on üks säravamaid viiulimängijaid, kes on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri (prof Mari Tampere-Bezrodny, 2004) ning täiendanud end prof Igor Bezrodny, Eduard Schmiederi, Pavel Vernikovi ja Hermann Krebbersi juures. Lisaks on ta õppinud veel Universität Mozarteumis Salzburgis (2001-2002, prof Hermann Krebbers). K. Kriit on osa võtnud mitmetest rahvusvahelistest konkurssidest, millest olulisemad on Heino Elleri nim konkurss Tallinnas (eripreemia, 1996) ja Henryk Wieniawski nim konkurss Poolas (Lublinis, 1997). K. Kriit on hinnatud nüüdismuusika esitajana ja esinenud solisti ning kammermuusikuna peaaegu kõikides Euroopa ja Skandinaavia maades. Ta on olnud kahel korral maineka Holland Music Sessions'i stipendiaat. Aastal 2005 oli K. Kriit Tallinna keelpillitrio asutaja ja 2009. aastal trio Madrigal koos flöödi ja klaveriga. Käesoleval ajal on ta EMTA õppejõud ja doktorant (prof Mari Tampere-Bezrodny) ning RO Estonia Sümfooniaorkestri II kontsert meister.
Atlan Karp on Eesti üks väljapaistvamaid oma põlvkonna ooperisoliste, kes on õppinud G. Otsa nim Tallinna Muusikakoolis (õp Tõnu Bachmann), Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (prof. Ivo Kuusk) ning lõpetanud magistrantuuri Soomes Sibeliuse Akadeemias (prof Jorma Hynninen ja Pekka Kähkönen). Ta on täiendanud end Peterburi Maria Teatris ja osalenud G. Janowitzi, T. Krause, L. Gergijeva, D. Hvorostovsky, J. Obrastzova, A. Amaretto ja H. Hagegårdi meistrikursustel. Aastatel 2007-2012 töötas ta teatris Vanemuine juhtiva ooperisolistina. A. Karp on pälvinud Tiit Kuusiku nim rahvusvahelisel konkursil I preemia (2000). Tema tähtsamate rollide hulka kuuluvad: Jago (Verdi "Othello"), Scarpia (Puccini "Tosca"), Rigoletto (Verdi "Rigoletto"), Krahv di Luna (Verdi "Trubaduur"), Lescaut (Massenet "Manon"), Sharpless (Puccini "Madama Butterfly"), Figaro (Mozart "Figaro pulm"), Kurwenal (Wagner "Tristan ja Isolde"), Leandro (Prokofjev "Armastus kolme apelsini vastu", RO Estonia), Vodnik (Dvořák "Russalka", Helsingi Aleksandri teater), Don Alfonso (Mozart "Cosi fan tutte", Savonlinna Muusikaakadeemia), Onegin (Tšaikovski "Jevgeni Onegin", Sibeliuse Akadeemia), Klingsor (Wagner "Parsifal"), Orestes (Strauss "Elektra"), George III (Davies "Kaheksa hullu kuninga laulu", Pärnu Ooper) jt. Tema suurvormide repertuaar on väga mitmekülgne (Brahms "Saksa reekviem", Beethoven 9. Sümfoonia, Rahmaninov "Klad", Vaughan Williams "Meresümfoonia", Rossini "Väike pidulik missa", A. Kallastu "Cromwell's letzte nacht" jpt). A. Karp on andnud arvukalt soolokontserte ja esitanud teoseid Vene, Prantsuse, Saksa, Soome ja Eesti heliloojatelt klassikalistest teostest kaasaegseteni.
Tiia Tenno on üks hinnatumaid ansamblipartnereid Eestis, kes on lõpetanud Tartu Heino Elleri nim Muusikakooli klaveri erialal (õp A. Antson) ning nii Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (prof H. Lepnurm, I. Maidre, A. Uibo) kui ka Herfordi Kõrgema Kirikumuusikakooli oreli erialal (Saksamaa). Lisaks on ta täiendanud end Hamburgi Kõrgemas muusikakoolis (prof Wolfgang Zerer) ja osalenud mitmetel tunnustatud organistide meistrikursustel (B. Haas, W. Zerer, J. Laukvik, A. Marconi, P. van Dijk, E. Kooimann). Aastast 1996 töötab T. Tenno Tallinna Jaani koguduses organisti ja koorijuhina ning on Jaani Kiriku Oreli Fondi üks asutajatest ja juhatuse liige. Samuti on ta töötanud organist-koorijuhina Schnathorsti koguduses Saksamaal ja Lunde koguduses Norras ning olnud Eesti Usuteaduse Instituudi kirikumuusika osakonna juhataja (2004-2007). T. Tenno on teinud koostööd väga paljude väljapaistvate interpreetidega (Oksana Sinkova, Neeme Ots, Toomas Vavilov, Arete Teemets, Pille Lill jpt) ja esinenud arvukate soolokontsertidega Saksamaal, Soomes, Rootsis, Norras ja Eestis. Ta on esinenud korduvalt Tallinna Rahvusvahelisel Orelifestivalil, Tallinna Kammermuusika Festivalil, Rapla Kirikumuusika festivalil jm. Solistina on T. Tenno teinud koostööd Eesti-Soome Barokkorkestri ja Tallinna Kammerorkestriga. Tema mängitud muusikat on hulgaliselt salvestistel Eesti Rahvusringhäälingus ning ka mitmetel kogumikplaatidel ("Eesti väärtorelid", ERES, 2000); "Baroque Pictures" koos trompetist Neeme Otsaga (2015). T. Tenno on Eesti Orelisõprade Ühingu liige aastast 1999 ja Eesti Interpreetide Liidu liige aastast 2014.
Pilet 4/5 eurot

Reede, 21. juuli kl 19 Valga Rooma-Katoliku Pühavaimu kirik Saksofonikvartett SaxEst
SaxEst esineb kooseisus Ivo Lille (sopransaksofon), Danel Aljo (altsaksofon), Lauri Sepp (tenorsaksofon) ja Sulev Sommer (baritonsaksofon). Kavas on Giovanni Bolzoni, Carl Maria von Weberi, Enjott Schneideri jt teosed.
Saksofonikvartett SaxEst alustas oma tegevust 1999. aastal. Ansambli repertuaar on mitmekesine sisaldades baroki ja klassitsismiajastu transkriptsioone, originaalteoseid erinevatelt maailma heliloojatelt, eesti ja maailma nüüdismuusikat ning džäss- ja soulmuusikat. Eriline koht on ansambli repertuaaris eesti heliloojate loomingul hõlmates Tõnu Kõrvitsa, Galina Grigorjeva, Kristjan Kõrveri, Ester Mägi jt teoseid. SaxEst on välja andnud kaks heliplaati: 2003. aastal CD "Collocutio" ja 2009. aastal jõulumuusika CD "My gift to You" koos laulja ja basskitarristi James Wertsiga. Ansambel on teinud koostööd erinevate solistidega sh Irina Zahharenkova, Yaroslava Kozina, Ulla Krigul, Virgo Sillamaa, Madis Kari, Siim Aimla, James Werts ja Meribel Müürsepp. Quartet SaxEst on andnud palju edukaid kontserte üle kogu Eesti ning osalenud erinevatel festivalidel sh Tallinna Kammermuusika, Eesti Muusika Päevad, Tallinn Music Week, Nargen Festival jt.
Pilet 4/5 eurot

Neljapäev, 27. juuli kl 19 Valga Jaani kirik „Muusika ja aja lood"
Jarek Kasar. Kavas valik omaloomingut.
Jarek Kasar alustas räpparina, esinedes aastaid kunstnikunimega Chalice. Nüüd loob ta isikupäraseid helimaailmu, kus põimuvad paljud traditsioonid, Aafrika hõimude rahvamuusikast ja džässist tänapäevase elektroni. Kuid alati on esiplaanil sõnum, mõtted, mis kõnetavad inimesi ja ühiskonda. J. Kasar ise on öelnud: „Mulle meeldib luule ja muusika; see, kui muusikas on tähtsaimal kohal sõnad ning ei panda nii palju rõhku häälega veiderdamisele. Sellist muusikat tahtsin teha. Kõike, mida öelda soovin, ütlen oma lauludega".
Pilet 4/5 eurot

Reede, 28. juuli kl 18 Valga Jaani kirik "Üks kindel linn ja varjupaik" pühendatud juubelile "Reformatsioon 500".
Ansambel "Servimus Dominum" on asutatud 2013. aastal. Koosseis Helika Gustavson-Rätsep (sopran), Kalle Loona (viiul), Anneli Klaus (orel). Helika ja Anneli on elukutselt kirikumuusikud. Esitatakse peamiselt vaimuliku sisuga muusikat, kuid repertuaaris on ka kaunimaid teoseid klassikalisest muusikast läbi mitme sajandi.
Tasuta.
Peale kontserte toimuvad kirikuid tutvustavad ekskursioonid:
8. juulil Valga Jaani kirikus;
15. juulil Valga Apostliku Õigeusu Issidori kirikus;
21. juulil Valga Rooma-Katoliku Pühavaimu kirikus.
Tutvustatakse kiriku ajalugu, arhitektuuri ja traditsioone. Ekskursiooni juhib teoloogist giid Karin Varblane.

Kontsertide piletid müügil 1 tund enne kontserdi algust kohapeal, 12. juuli Valga Jaani kirikus toimuva kontserdi piletid müügil Piletilevis.
Festivali peakorraldaja on Valga Linnavalitsus.
Koostööpartnerid Eesti Kontsert, Muusikute fond PLMF, Tartu Kontsert, EELK Kirikumuusika Liit, Valga Jaani kirik, Valga Apostliku Õigeusu Issidori kirik, Valga Rooma-katoliku Pühavaimu kirik, Lugži kirik Valkas.
Festivali rahastajad on Valga Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital, Eesti Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp.

 

 

Gallup

Kuhu satute vabal ajal oma kodulinnas kõige sagedamini?